Workshops
Would you like to learn how to decorate cookies? Would you like to be a part of our organized group, invite us to your kid’s birthday party or for a friend get-together? Look at what we can offer!
Cookie Art 101 class
* Learn basics: a whole process – from baking to decorating;
* Precious tips and advice that will help you smoothly get your best results in making dough, baking, preparing icing and decorating cookies;
* A few techniques on decorating cookies: how to pipe, flood, outline; ways of decorating, the use of other materials made of sugar;
* Get 6 cookies to work with and to take them home;
* All the materials are included;
* A class will be adjusted to different age groups;
* Duration – 3 hours
* The price is $60 per person
~~~ Minimum of 5 participants are requred or it might be cancelled~~~
Seasonal classes
* One of the best ways to spend quality time with your family and friends;
* Themes of classes include Christmas, New Year, St. Valentine day, St. Patrick day, Halloween, etc.
* Skipping basics you get more time for decorating and making your creations as perfect as they only can be!
* Learn a few techniques of design;
* Get 5 to 6 cookies to decorate (depends on a size) and to take them with you;
* All the materials are included;
* Duration – 2 hours
* The price is $50 per person
~~~ Minimum of 5 participants are requered or it might be canceled ~~~
Kids parties
* A perfect idea for kids’ parties;
* Choose the theme of your party;
* Skip baking, learning tips, just have fun decorating!
* You do not need to organize anything – we will do it for you!
* All the materials are included;
* Duration – 2 hours
* The price starts at $200 (depends of the number of participants)
Girls’ get-together
* A great idea for your birthday party;
* An idea of having fun at baby shower;
* Choose what you want to learn or just have fun decorating;
* Pick your theme;
* All the materials are included
* Duration – 2 hours
* The price starts at $200 (determined by the content of the party, the number of participants)
Private clases one-by-one
*Choose what you want to learn: start from scratch or learn advance techniques;
*All the materials are included;
*Duration – 2 hours +
*The price is $65 per hour.
Thank you for choosing us!
We are looking forward to meeting and entertaining you and your loved ones!